sobota, 20 lipca 2019

Nalewka z truskawek

W ubiegłym roku robiłem nalewkę z jeżyn. Jednak do jeżyn mam jeszcze trochę czasu, więc w tym roku postanowiłem wypróbować nową nalewkę, tym razem z truskawek :) Przepis pożyczyłem stąd

Składniki:

2 kilogramy dojrzałych truskawek
600 gram cukru
300 ml wody
Sok z 2 cytryn
0,5 litra spirytusu
0,7 litra wódki

Przygotowanie:

Truskawki umyć, odrzucić zabolałe lub zgnite i układać warstwami w dużym słoju, każdą warstwę posypując cukrem (nie zużywamy całego cukru). Zakręcamy słój i odstawiamy na 24 godziny w nasłonecznione miejsce. Co jakiś czas potrząsamy słojem.


Po 24 godzinach dodajemy spirytus i wódkę i ponownie zamykamy słój. Odstawiamy w poprzednie miejsce na dwa tygodnie, co jakiś czas mieszając aby cały cukier się rozpuścił. Po dwóch tygodniach nalewkę przefiltrowujemy. W garnku gotujemy wodę z resztą cukru przez 15 minut. Studzimy i dodajemy sok z dwóch cytryn. Do tak przygotowanej wody wlewamy nalewkę i wszystko razem mieszamy. Ponownie przelewamy do słoja, zamykamy go i odstawiamy na 7 - 10 dni. Po tym czasie filtrujemy nalewkę jeszcze raz i rozlewamy do butelek. Po 3 - 4 miesiącach nalewka jest najlepsza do spożycia :)

Smacznego!

0 komentarze: